7. Zimní olympiáda dětí a mládeže

 

Velkého úspěchu na 7. zimní olympiádě dětí a mládeže, která proběhla od 17. – 22. ledna 2016 v Ústeckém kraji dosáhlo družstvo šachistů Prahy. V rámci olympiády se mezi sporty zařadily také šachy a každý kraj měl svého zástupce ve 4 turnajích jednotlivců. Jednotlivé kategorie byly určeny věkem – starší žáci (nar. 2000 a ml.), mladší žáci (nar. 2003), nejmladší žáci (nar. 2005) a kategorie dívek (nar. 2000). Turnaje jednotlivců se hrály švýcarským systémem na 7 kol, tempem 45 minut s bonifikací 30 sekund za tah. Hodnocena byla krajská družstva v jednotlivých sportech i kraje celkově.

 

Hl. město Prahu reprezentovali tito hráči:

 

V kategorii starších žáků startoval Arsenij Anaškin 4,5 bodu. V turnaji dělil 1. - 5. místo - remíza v posledním kole ho odsunula s horším pomocným hodnocením na 5. místo a chybělo mu velmi málo k zisku některé z medailí.  

 

Mladší žáky reprezentoval Ara Martirosyan. Celkově získal 4,5 bodu a nešťastná prohra v posledním kole ho posunula a rozdělil 2. - 3. místo. Horší pomocné hodnocení mu přisoudilo bronzovou medaili.

 

Viktor Přibyl se zúčastnil turnaje nejmladších žáků. V turnaji získal 5,5 bodu, stejně jako reprezentant Moravskoslezského kraje a první nasazen hráč, s nímž v turnaji remízoval. Vzhledem k tomu, že druhé pomocné hodnocení měli oba dva stejné, rozhodlo o zlaté a stříbrné medaili až třetí pomocné hodnocení: Viktorův hráč z 1. kola svou poslední partii prohrál, zatímco soupeř pozdějšího vítěze z 1. kola svou partii dokázal remízovat. Viktor získal tak stříbrnou medaili.

 

Sofie Přibylová (13 let) nastoupila v soutěži dívek do 16 let. Po nepříliš povedeném začátku turnaje (1,5 bodu z 3), se Sofie dotahovala na vedoucí skupinku. Když v předposledním kole Sofie remízovala s pozdější vítězkou turnaje a v posledním kole opět vyhrála, znamenalo to nakonec zisk stříbrné medaile.

 

Družstvo šachistů hl. města Prahy získalo za soutěže jednotlivců 3 medaile. V soutěži šachových družstev obsadilo 2. místo. Významně ovlivnilo celkové vyhodnocení krajů ve všech sportech a hl. město Praha získalo 2. místo. Všichni medailisté s rodiči budou přijati na Magistrátu hl. města Prahy.

 

Závěrečný ceremoniál:

https://www.youtube.com/watch?v=hVZ9EGOLbMI

Čas 1 hod. 38 min. 30 sek. – Vyhlášení výsledků šachy

Čas 1 hod. 39 min. 30 sek. – kategorie mladší žáci

Čas 1 hod. 40 min. 30 sek, – kategorie starší žáci

Čas 1 hod. 41 min. 50 sek. – kategorie nejmladší žáci

Čas 1 hod. 43 min. 20 sek. – kategorie dívek

Čas 1 hod. 45 min. 10 sek. – šachový turnaj družstev

Čas 2 hod. 26 min. 45 sek. – celkové vyhodnocení krajů (hlavní město Praha – 2. místo)

 

Výsledky turnajů:

http://chess-results.com/tnr195670.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&wi=821

http://chess-results.com/tnr195671.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&wi=821

 

Foto:

http://sachporg.rajce.idnes.cz/

 

Růžena Přibylová